Czy będą dwie niedziele handlowe w miesiącu?

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 6 maja 2024

Do Sejmu trafił poselski projekt ograniczający zakaz handlu w niedzielę. Zakłada on wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. W zamian pracownicy mają otrzymać 200% wynagrodzenia za ten czas plus dodatkowo dzień wolny.

Więcej niedziel pracujących

Obecnie przepisy przewidują 7 niedziel handlowych w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli projekt wejdzie w życie, praca w handlu będzie możliwa w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu. Bez zmian miałyby pozostać zasady handlu w święta 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

W zamian – dodatek i wolne

Ponadto projekt przewiduje rozszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę. Dlatego projektodawcy proponują zapewnienie pracownikowi jednocześnie za pracę w niedzielę:

  • 200% wynagrodzenia,
  • innego dnia wolnego od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, z tym, że jeżeli wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego w tym czasie, nie jest możliwe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego,
  • wolnych od pracy co najmniej z dwóch niedzieli w miesiącu kalendarzowym.

Zmiany oznaczają powrót do okresu przejściowego, który obowiązywał od 1 marca do 31 grudnia 2018 roku.

Czy projekt ma szanse?

Zgodnie z projektem, regulacje miałyby wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia przepisów. Jednak jest duże prawdopodobieństwo, że projekt nie zostanie przyjęty.

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.

Autor: Anna Kostecka
Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?