Płaca minimalna: będą nowe zasady ustalania

Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 16 kwietnia 2024

Jeszcze w tym roku Polska wdroży przepisy dyrektywy UE, która przewiduje większą liczbę kryteriów, niż obecnie stosowane w Polsce, przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Takie zapowiedzi przedstawiła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jak obecnie ustalamy płacę minimalną?

Obecnie polska ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Jeśli zaś w roku, w którym odbywają się negocjacje wysokość płacy minimalnej jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale tego roku, gwarancja ta jest zwiększana dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jeśli przedstawiciele pracodawców i związkowców nie porozumieją się w tym temacie (a brak porozumienia jest regułą), wówczas decyzję w tym zakresie do dnia 15 września podejmuje rząd w drodze rozporządzenia.

Dyrektywa UE wymusza 4 kryteria

Dyrektywa UE przewiduje obowiązek uwzględnienia przy ustalaniu płacy minimalnej 4 obligatoryjnych elementów kryteriów:

  1. siły nabywczej ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania;
  2. ogólnego poziomu wynagrodzeń i ich rozkładu;
  3. stopy wzrostu wynagrodzeń;
  4. długoterminowych krajowych poziomów produktywności i ich zmian.

Państwa członkowskie będą musiały wybrać co najmniej jedną orientacyjną wartość referencyjną na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym (np. 60% mediany wynagrodzeń brutto i 50% przeciętnego wynagrodzenia brutto).

Źródło:

  • Odpowiedź Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z 14 marca 2024 r. na interpelację posła Daniela Milewskiego (nr 1677) w sprawie przewidywanych na lata 2024-2027 podwyżek płacy minimalnej w kontekście bezpieczeństwa finansowego Polaków (sejm.gov.pl).
Autor: Leszek Skupski
Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Powrót po macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym: czy zawsze na swoje stanowisko?