Wracają pomysły 4-dniowego tygodnia pracy

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 4 kwietnia 2024
Czterodniowy tydzień pracy czy 35 godzinny

Pomysły wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy co jakiś czas wracają w ostatnich latach czy miesiącach. Niedawno wypowiedziała się na ten temat również szefowa resortu pracy. Czy faktycznie są szanse na wprowadzenie takiego rozwiązania?


4-dniowy tydzień pracy jest szeroko testowany na świecie w wielu różnych krajach i wielu zakładach. Przykładowo, w Niemczech jest on aktualnie testowany w 45 przedsiębiorstwach.

Również szefowa resortu pracy zdaje się przychylnym okiem patrzeć na to rozwiązanie (na razie zleciła CIOP analizę efektywności takiej pracy). Obecnie trudno powiedzieć, kiedy Sejm zajmie się procedowaniem ustawy o czterodniowym tygodniu pracy, albo o 35-godzinnym tygodniu pracy, który może być lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia niektórych pracodawców i ekspertów. Pomysły te mają wprawdzie wielu zwolenników, ale też i licznych przeciwników - nie tylko zresztą wśród pracodawców.

Obecnie wielu pracowników 4-dniowy tydzień pracy traktuje jako benefit i są firmy polskie, które już przyjęły to rozwiązanie. A jedna z dużych polskich firm jak Herbapol zapowiedziała, że od 1 stycznia 2025 r. wprowadzi czterodniowy tydzień pracy.

Argumentem za wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy jest na pewno przyciągnięcie najlepszych talentów do firmy i w ten sposób bycie konkurencyjnym na rynku pracy.

Oczywiście nie wszystkie branże będą mogły sobie pozwolić na skrócenie tygodnia pracy. Bo przykładowo takie branże, jak służba zdrowia, hotelarstwo, gastronomia czy niektóre gałęzie przemysłu, które pracują 7 dni w tygodniu nie będą miały takiej możliwości.

Gdyby pojawił się jakiś projekt zmian w przepisach w tym zakresie, będziemy o tym informować.

Autor:  
Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Powrót po macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym: czy zawsze na swoje stanowisko?